Як оформити на митниці сертифікат з перевезення товарів EUR.1 або EUR-MED?
<b>Мета оформлення Сертифікатів</b>
Сертифікат з перевезення товарів EUR.1 або EUR-MED необхідний експортерові для підтвердження українського походження товарів і дає право провести митне оформлення товару з використання преференційної ставки ввізного мита у країні ввезення, тим самим знижуючи його вартість для одержувача.
<b>Місце видачі Сертифікатів</b>
Міжнародними угодами про вільну торгівлю уповноваженим органом на видачу Сертифікатів визначено митні органи України.
Митниці, як територіальні органи Державної митної служби України, уповноважені на здійснення вказаних функцій.
Місця видачі Сертифікатів – структурні підрозділи митниць, посадові особи яких уповноважені видавати Сертифікати.
З питань отримання інформації щодо видачі сертифікатів у Закарпатській митниці Ви можете звертатися до Управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД або безпосередньо до підрозділів митного оформлення, контакти яких можна знайти за посиланням нижче:
Географія місць видачі Сертифікатів на території України має наступний вигляд:
<b>Порядок видачі/отримання Сертифікату</b>
Отримання Сертифіката в Україні відбувається згідно з «Порядком заповнення та видачі митницею сертифіката з перевезення (походження) товару EUR.1 або EUR-MED» затвердженим наказом Міністерством фінансів України від 02.03.2021 № 139, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 березня 2021 р. за № 355/35977 (далі – Порядок) *.
Сертифікат видається митними органами України під час або після здійснення експорту товарів за місцем здійснення їх митного оформлення або за місцем державної реєстрації експортера. Термін дії Сертифіката складає 4 місяці.
Сертифікат <b>видається безоплатно</b> у термін - не більше 8 робочих годин після реєстрації заяви на видачу сертифікату у відповідному структурному підрозділі митниці.
<b>Спосіб подачі зави на видачу Сертифікату</b>
Заява, що містить декларацію від експортера, за формою, визначеною відповідними міжнародними угодами (далі – Заява), може бути подана митниці експортером як у письмовій так й в електронній формі.
Електронну Заяву на видачу Сертифіката разом з документами, передбаченими Порядком, можна подати через відповідні місця прийому електронних повідомлень, перелік яких знаходиться вебпорталі Держмитслужби «Єдине вікно для міжнародної торгівлі», за посиланням:
<b>Документи, необхідні для отримання Сертифікату</b>
Для отримання Сертифіката експортер повинен подати структурному підрозділу митниці наступні документи:
<b>Підстави, за яких у видачі Сертифіката може бути відмовлено</b>
Такими підставами може бути:
<b> Алгоритм дій експортера в отриманні Сертифіката </b>
<b> КРОК 1. З’ясувати зі своїм партнером потребу у Сертифікаті </b>
Додатково слід взяти до уваги, випадки, коли звертатися до митниці з оформленням Сертифікату не потрібно:
<b> КРОК 2. Підготовчий етап до подачі на митниці Заяви на видачу Сертифікату </b>
<b> 2.1 Врахувати окремі положення Угод про вільну торгівлю </b>
Врахувати положення відповідних правил походження, що застосовуються в рамках відповідних Угод про вільну торгівлю між Україною та конкретною державою, або положення самих Угод, можливо є окремі особливості, наприклад:
<b> 2.2. Визначитися з преференційними правилами походження, які мають бути використані експортером для підтвердження походження товарів з України </b>
Наразі окремі країни (групи країн) можуть користуватися не одними, а декількома правилами походження у двосторонній торгівлі з Україною, для ознайомлення скористайтеся допоміжною Таблицею:
Вибір відповідних правил в рамках експортної поставки у випадку, коли їх може бути більш за одне, залишається за експортером (наприклад: у двосторонній торгівлі з Республікою Молдова на вибір експортера можуть застосовуватися як преференційні правила, визначені Конвенцією про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження, так й Альтернативні (перехідні) правила).
<b> 2.3. Визначитися з критерієм походження то товару, що планується до експорту </b>
Відповідність товару, що експортується, критерію походження надасть або не надасть товару статусу преференційного походження. Визначеність з критерієм походження буде вирішальним при заповненні певної форми Декларації постачальника (виробника) визначної Порядком.
До основних критеріїв походження належать:
Вказані заходи здійснюються виключно у відповідності до положень відповідних правил походження, що застосовуються у вільній торгівлі між Україною та конкретною країною (групою країн).
Обов’язковою умовою є перевірка:
<b> 2.4. Зверніть увагу! </b>
- мати відповідне програмне забезпечення для оформлення Сертифікатів (наприклад, програмні продукти MDOffice, QDPro);
- мати кваліфіковані електронні підписи, якими мають бути засвідчені електронна Заява разом із сканованими копіями паперових документів, що надсилаються до митниці;
- володіти інформацією про місця прийому електронних повідомлень, перелік яких знаходиться вебпорталі Держмитслужби «Єдине вікно для міжнародної торгівлі», врахувавши, що, Заява на видачу Сертифіката подається:
<b> під час здійснення експорту (реекспорту) товару(ів) </b>
- до підрозділу митного оформлення за місцем здійснення його (їх) митного оформлення та/або розташування структурного підрозділу митниці, на який покладено функції з видачі Сертифіката,
<b> після експорту (реекспорту) товару(ів) у випадках, встановлених Угодами: </b>
- за місцем здійснення митного оформлення товару(ів) та/або розташування структурного підрозділу митниці, на який покладено функції з видачі Сертифіката, або за місцем державної реєстрації експортера.
<b> КРОК 3. Подача Заяви </b>
<b> 3.1. Оформлення/заповнення Заяви та супровідних документів </b>
<b> 3.2. Подача електронної Заяви. </b>
Електронна Заява заповнюється за допомогою відповідного програмного забезпечення.
За відповідним посиланням місця прийому електронних повідомлень скерувати до підрозділу митниці електронним повідомленням, засвідченим кваліфікованим електронним підписом експортера, електронну Заяву разом із сканованими копіями паперових документів, зазначених у пункті 3 розділу ІІІ Порядку.
Враховуючи положення пункту 7 розділу ІІІ Порядку разом з документами, визначеними пунктом 3 розділу ІІІ Порядку експортером одразу можуть бути долучені також додаткові документи (відомості) виробника товару, що підтверджують преференційне походження товару(ів) з України, на підставі яких складено декларацію(ї).
Обмін повідомленням щодо результатів опрацювання електронної Заяви, обчислення часу видачі Сертифіката, присвоєння його номера, щодо відкликання експортером Зави, Рішення про відмову у видачі Сертифіката здійснюється за допомогою програмно-інформаційного комплексу автоматизованої системи митного оформлення.
<b> 3.3. Подача Заяви у паперовій формі. </b>
Заповнена письмова Заява разом з паперовими документами, зазначеними у пунктах 3 та 7 розділу ІІІ Порядку, надається експортером до підрозділу митниці, посадові особи яких уповноважені на видачу Сертифікатів.
Внесення до програмно-інформаційного комплексу автоматизованої системи митного оформлення інформації, наведеної у Заяві, здійснюється посадовою особою митниці.
<b> 3.4. Прийняття рішення про оформлення Сертифікату або відмовлення у оформленні Сертифіката </b>
Після розгляду поданої Заяви та документів до неї митниця приймає одне з рішень: про видачу або відмову у видачі Сертифіката. Вказане рішення приймається митницею у найкоротший строк, але не більше восьми робочих годин після реєстрації письмової заяви у підрозділі митниці, або з часу обліку за допомогою програмно-інформаційного комплексу автоматизованої системи митного оформлення.
Оригінал виданого Сертифіката та його копія передаються експортеру під підпис.
Митниця може відмовити експортеру у видачі Сертифіката, якщо:
Рішення про відмову у видачі Сертифіката за формою Додатка 5 Порядку на письмову заяву експортера оформлюється посадовою особою митниці у двох примірниках або на електронну Заяву експортера - за допомогою програмно-інформаційного комплексу єдиної автоматизованої системи митного оформлення.
Перший примірник рішення про відмову у видачі Сертифіката видається (направляється) на адресу експортера не пізніше дня, що настає за днем прийняття такого рішення, другий примірник залишається у справах митниці.
Експортер має право оскаржити рішення про відмову у видачі Сертифіката у порядку, встановленому чинним законодавством.
При цьому, прийняте митницею рішення про відмову у видачі Сертифіката не перешкоджає повторному зверненню експортера до митниці відповідно до Порядку за умови усунення причин, що призвели до відмови.
<b> КРОК 4. Використання Сертифікату </b>
Виданий митницею оригінальний примірник Сертифікату призначений для передачі у країну імпорту товару.
Також, оригінальний примірник Сертифікату обов’язково має бути пред’явлений митному органу України та його реквізити мають бути наведені у митній декларації при експорті товарів, на які Законами України встановлено ставки експортного мита для застосування тарифних преференцій відповідно до Угод про вільну торгівлю.
<b> КРОК 5. Відповідальність експортера та збереження документів </b>
На останок слід зазначити на відповідальність, яку несе експортер у зв’язку із оформленням Сертифікатів, а саме:
Оновлено: 08.08.2023