Порядок пропуску гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану
З <b>01 грудня 2023 року</b> постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 р. № 953* змінено порядок пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану.
Згідно з положеннями Закону України "Про гуманітарну допомогу" отримувачем гуманітарної допомоги можуть виступати виключно такі юридичні особи:
Особа з переліку вище набуває статусу отримувача з моменту автоматичної реєстрації в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги, яка здійснюється шляхом присвоєння отримувачу номера отримувача гуманітарної допомоги в порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 927 **.
Зареєстрованому отримувачу гуманітарної допомоги для пропуску через митний кордон України та митного оформлення товарів гуманітарної допомоги слід вчинити такі дії:
1) отримати унікальний код гуманітарної допомоги, що засвідчує факт визнання товарів гуманітарною допомогою та який присвоюється автоматизованою системою реєстрації гуманітарної допомоги після внесення отримувачем інформації про такі товари до автоматизованої системи до початку декларування товарів:
2) обрати червоний коридор для проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України;
3) подати декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою митному органу в один із способів, наведених нижче:
Подання декларації без унікального коду гуманітарної допомоги не дозволяється (без виконання дій, вказаних у пункті 1) вище).
У разі невідповідності даних, заявлених у декларації, даним автоматизованої системи посадова особа митниці відмовляє у пропуску вантажу гуманітарної допомоги на територію України, крім випадку, коли задекларована вага вантажу менша, ніж вага, зазначена у записі під унікальним кодом гуманітарної допомоги.
Ввезення гуманітарної допомоги на територію України за декларацією дозволяється <b>протягом 30 календарних днів з дати її створення</b>.
Товари, інформацію про які внесено до автоматизованої системи під відповідним унікальним кодом гуманітарної допомоги та які не ввезені на територію України протягом 90 календарних днів з дати присвоєння унікального коду гуманітарної допомоги, автоматично втрачають статус товарів, визнаних гуманітарною допомогою, у порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему.
<b>Внесення змін до декларації</b> дозволяється лише до подання її митному органу в пункті пропуску через державний кордон України, крім випадків, передбачених абзацом третім цього пункту, а також пунктами 9-1 і 9-2 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану *, цитати з яких наведено нижче.
У разі виникнення необхідності виправлення помилково зазначених даних у графі 12 декларації “Ідентифікаційний номер транспортного засобу/Vehicle identification” <b>отримувач гуманітарної допомоги</b> здійснює таке виправлення шляхом закреслення у паперовій формі або роздрукованій з автоматизованої системи оформленій декларації з її завіренням підписом керівника. У такому разі дозволяється <b>виправлення не більш як двох символів</b>. Після здійснення виправлення отримувач <b>звертається із заявою до митного органу</b>, яким оформлено декларацію. На заяву накладається кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, керівника відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, до якої додаються такі документи:
Посадова особа митного органу в разі прийняття рішення щодо можливості внесення виправлень, передбачених цим пунктом, за результатами проведеної перевірки внесених даних завіряє виправлену декларацію особистою номерною печаткою, одночасно вносить відповідні зміни до Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби.
З моменту прийняття митним органом декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення.
За результатом виявлення невідповідності фактично отриманої гуманітарної допомоги категоріям товарів та/або найменуванню товарів, та/або кількості місць, та/або кількості штук, та/або вазі/об’єму, які зазначені в декларації, отримувач зобов’язаний сформувати та <b>подати інвентаризаційний опис фактично отриманої гуманітарної допомоги в електронному кабінеті автоматизованої системи</b>, який підтверджує фактичне отримання гуманітарної допомоги. Інвентаризаційний опис фактично отриманої гуманітарної допомоги у такому разі подається не пізніше ніж подання звіту. Подання інвентаризаційного опису фактично отриманої гуманітарної допомоги вважається інформуванням отримувачами правоохоронних органів про встановлений факт невідповідності фактично отриманої гуманітарної допомоги категоріям товарів та/або найменуванню товарів, та/або кількості місць, та/або кількості штук, та/або вазі, які зазначені в декларації.
<b>Не дозволяється внесення змін до декларації</b> в частині змін, передбачених цим пунктом, у разі:
У разі виникнення необхідності виправлення допущених під час заповнення декларації технічних помилок (друкарських описок) у графі 9 "Донор гуманітарної допомоги" декларації отримувач гуманітарної допомоги звертається до Мінсоцполітики з відповідною заявою. На заяву накладається кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, керівника відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”. До заяви отримувачем гуманітарної допомоги додається копія письмової пропозиції донора про надання гуманітарної допомоги, яка підтверджує, що на момент подання декларації інформація про донора зазначена з помилкою.
За результатами розгляду відповідної заяви Мінсоцполітики приймає рішення про внесення змін до декларації та звертається у паперовій та/або електронній формі до адміністратора автоматизованої системи, який забезпечує внесення відповідної інформації до автоматизованої системи, та надсилає відповідну копію рішення отримувачу.
Не дозволяється внесення змін до декларації в частині змін, передбачених цим пунктом, у разі:
У разі виникнення обставини, передбаченої частиною третьою статті 3 Закону України “Про гуманітарну допомогу”, за заявою отримувача гуманітарної допомоги, поданою до Мінсоцполітики, вносяться зміни до відомостей про отримувача, зазначених у графах 1-3 декларації. На заяву накладається кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, керівника відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”. До заяви додаються такі документи:
За результатами розгляду заяви Мінсоцполітики приймає рішення про внесення змін до декларації та звертається у паперовій та/або електронній формі до адміністратора автоматизованої системи, який забезпечує внесення відповідної інформації до автоматизованої системи, та надсилає копію такого рішення отримувачу, який звернувся із заявою.
Не дозволяється внесення змін до декларації в частині змін, передбачених цим пунктом, у разі:
<b>Особливості ввезення гуманітарної допомоги у вигляді транспортних засобів</b>
Пропуск через митний кордон та митне оформлення гуманітарної допомоги у вигляді транспортних засобів для осіб, визначених відповідно до частини другої статті 6 Закону України “Про гуманітарну допомогу”, здійснюється без письмового підтвердження від таких осіб. Цільове використання таких транспортних засобів підтверджується звітом про наявність та розподіл гуманітарної допомоги, поданим відповідно до Порядку.
Частиною другою статті 6 Закону України “Про гуманітарну допомогу” визначено, що до гуманітарної допомоги відносяться транспортні засоби для таких осіб:
<b>Особливості ввезення товарів гуманітарної допомоги, які належать до товарів подвійного використання чи до товарів військового призначення</b>
Товари за переліком згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2022 р. № 1378 “Про перелік товарів, на міжнародні передачі (імпорт) яких не поширюється дія Закону України “Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання” у період воєнного стану на території України” (далі - Перелік) можуть ввозитися без дозвільних документів Держекспортконтролю.
З метою визначення відповідності переміщуваних товарів волонтерами, товарам, що внесені до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю, а також оформлення відповідного висновку недержавної експертизи щодо ідентифікації товару, Ви можете звернутися до уповноважених суб'єктів на здійснення діяльності щодо попередньої ідентифікації товарів у галузі державного експортного контролю, перелік яких наведено на веб-сайті Державної служби експортного контролю України за посиланням:
Ввезення інших товарів гуманітарної допомоги, які належать до товарів подвійного використання, які зазначені в Переліку вище, здійснюється відповідно до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2004 р. № 86 (із змінами)
Ввезення інших товарів гуманітарної допомоги, які належать до товарів військового призначення, крім тих, що зазначені у Переліку вище, здійснюється відповідно до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. № 1807 (із змінами)
<b>Особливості ввезення лікарських засобів та медичних виробів в якості товарів гуманітарної допомоги</b>
Лікарські засоби та медичні вироби повинні транспортуватися з урахуванням їх фізичних, фізико-хімічних властивостей в умовах, що забезпечують належне збереження, цілісність, якість і захист від дії факторів зовнішнього середовища (світла, вологи, пилу, температури). Відповідальність за якість і безпеку гуманітарної допомоги несе отримувач.
Звертаємо увагу, що відповідно до положень Закону України "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори" ввезення лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини*** можливе виключно за наявності дозволу**** на право ввезення (вивезення) чи на право транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів наркотичних засобів і психотропних речовин, який видається Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.
Мінімальний строк придатності лікарських засобів, медичних виробів (крім медичної техніки) та ветеринарних препаратів на момент набуття ними статусу гуманітарної допомоги повинен <b>становити не менш як 1/2 строку, визначеного виробником, якщо такий строк становить менш як один рік, та не менш як шість місяців, якщо такий строк становить один рік і більше.</b>
Мінімальний <b>строк придатності харчових продуктів (або дата "вжити до")</b> на момент набуття ними статусу гуманітарної допомоги <b>повинен становити не менш як 1/3 терміну, визначеного виробником.</b>
Звертаємо увагу, що ввезення окремих категорій товарів гуманітарної допомоги здійснюється із врахуванням особливостей, визначених положеннями постанов Кабінету Міністрів України, зокрема:
Оновлено: 28.03.2025