Порядок надання та повернення грошової застави, що вноситься громадянами

Згідно з положеннями статті 309 Митного кодексу України, грошовою заставою є кошти, внесені/переказані на рахунки, відкриті в установленому порядку на ім’я митних органів, для забезпечення сплати митних платежів.

Внесення/переказ коштів як грошової застави здійснюється у національній валюті України.

Прийняття митним органом коштів як грошової застави в готівковій формі здійснюється із заповненням уніфікованої митної квитанції МД-1.

Внесення грошової застави (далі - ГЗ) на рахунок митного органу здійснюється, наприклад, при поміщенні громадянами-резидентами у митний режим транзиту транспортних засобів особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України.

Положеннями статті 381 Митного кодексу України визначено особливості переміщення громадянами транспортних засобів особистого користування в митному режимі транзиту через митну територію України.

Громадянам дозволяється поміщувати у митний режим транзиту транспортні засоби особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом, та переміщуються громадянами-нерезидентами.

Переміщення транспортних засобів особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України здійснюється у строки, встановлені статтею 95 цього Кодексу, або встановлені митним органом країни відправлення відповідно до положень Конвенції про процедуру спільного транзиту.

У разі порушення зобов’язання про прохідний транзит через митну територію України транспортних засобів особистого користування, за винятком випадків, коли таке порушення сталося внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідними документами, внесена грошова застава використовується в порядку, визначеному статтею 309 цього Кодексу.

У разі знищення чи повного зіпсування поміщених у митний режим транзиту транспортних засобів особистого користування, що переміщуються з метою прохідного транзиту через митну територію України, внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили перебіг строку їх транзиту зупиняється, а внесена грошова застава повертається особі, яка внесла заставу, її спадкоємцю або уповноваженій ними особі, за умови надання такою особою митним органам достатніх доказів знищення чи повного зіпсування таких транспортних засобів.

Внесення ГЗ

Порядок внесення грошової застави

Способи внесення грошової застави:

  • грошова застава вноситься через відділення банку громадянином або його вповноваженою особою у готівковій або безготівковій формі на рахунок митниці відправлення;
  • сплата коштів готівкою до каси митниці відправлення або прийнята посадовою особою митного органу у національній валюті України дозволяється у пункті пропуску через державний кордон, якщо немає відділення банку;
  • внесення/переказ коштів як грошової застави здійснюється у національної валюті України;
  • сплата у безготівковій формі на рахунок митниці відправлення через POS-термінал банку у пунктах пропуску, що оснащені відповідними POS-терміналами.

Для розрахунку суми грошової застави, що уноситься у розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні транспортних засобів особистого користування на митну територію України з метою вільного обігу можна скористатися "Автомобільним калькулятором":

Прийняття митницею відправлення грошової застави здійснюється із застосуванням квитанції МД-1 згідно з Порядком застосування уніфікованої митної квитанції МД-1, затвердженим наказом Держмитслужби України від 04.01.2005 № 1.

Фізична особа, з якої справляється грошова застава, інформує посадову особу митного органу, яка здійснює оформлення уніфікованої митної квитанції МД-1 (далі - УМК), про міжнародний пункт пропуску, через який планується здійснити вивезення зазначених в УМК товарів, додатково в полі "Службові відмітки" УМК посадовою особою митниці зазначається митний орган, у зоні діяльності якого цей пункт пропуску розташовано, і дата очікуваного вивезення.

Усі аркуші УМК і додаткові аркуші до неї підписуються уповноваженою особою митного органу, яка оформила УМК, і фізичною особою.

Другий аркуш УМК видається фізичній особі.

Кошти, внесені/переказані як грошова застава, після їх вивільнення за заявою особи, яка їх внесла/переказала, або уповноваженої нею особи в порядку, визначеному законодавством, можуть бути:

  • повторно використані як грошова застава;
  • використані для сплати митних платежів за іншим зобов’язанням особи перед митними органами;
  • повернені особі, яка їх внесла/переказала.

Повернення ГЗ

Порядок повернення грошової застави

За умови виконання громадянином наданого митному органу зобов'язання про зворотне вивезення транспортного засобу грошова застава повертається громадянину (уповноваженій ним особі).

Як підтвердження виконання громадянином зобов'язання митний орган, який здійснює пропуск товарів та/або транспортних засобів за межі митної території України, за фактом їх митного оформлення складає Акт про підтвердження вивезення товарів та/або транспортних засобів (далі - Акт про підтвердження) за формою, наведеною у додатку 2 до Порядку надання громадянами митному органу фінансової гарантії шляхом унесення грошової застави при тимчасовому ввезенні товарів на митну територію України та транспортних засобів з метою транзиту через територію України та її повернення, що затверджений наказом Державної митної служби України від 18.08.2008 № 908.

Один примірник Акту про підтвердження видається громадянину.

Повернення грошової застави здійснюється у готівковій або безготівковій формі на підставі <b>письмової заяви громадянина</b>, у якій зазначаються:

  • прізвище, ім`я, по батькові , реєстраційний номер облікової картки платника податків у Державному реєстрі фізичних осіб, або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платникам податків та повідомили про це відповідний контролюючій орган і мають відмітку в паспорті, та для нерезидентів);
  • адреса громадянина, номер телефону;
  • номер та дату МД-1 та суму коштів для повернення;
  • поточний рахунок платника в установі банку із зазначенням реквізитів (у разі повернення коштів у безготівковій формі);
  • спосіб повернення: готівкою або безготівково - з обов'язковим зазначенням реквізитів банківського рахунку громадянина.

До заяви додаються такі документи:

  • другий примірник квитанції МД-1, який підтверджує внесення відповідних сум грошової застави;
  • акт про підтвердження;
  • копія паспорта.

Така письмова заява громадянина з доданими до неї документами надсилається поштою (передається нарочно) до митниці за адресою: 88000, м.Ужгород, вул.Собранецька, 20. Адреси інших митниць за посиланням нижче:

Повернення громадянину або вповноваженій ним особі грошової застави готівкою здійснюється через відділення уповноваженого банку.

Повернення коштів, внесених/переказаних, як грошова застава, після їх вивільнення може здійснюватися у будь-якому митному органі у строк, що не перевищує три банківські дні з дня реєстрації відповідної заяви митним органом.

Кошти, внесені як грошова застава, перебувають на рахунку митного органу без розпорядження про їх використання протягом 1095 днів з дня їх внесення.


    Митний кодекс України

    Наказ Держмитслужби України від 04.01.2005 № 1

    Наказ Держмитслужби України від 18.08.2008 № 908

    Наказ Міністерства фінансів України від 01.11.2017 №898

    Оновлено: 05.09.2023

    Чи корисною була інформація?Щиро вдячні за відгук
    Назад
    На головну
    An error has occurred. This application may no longer respond until reloaded. Reload 🗙